Sunday, April 02, 2006

Cost per growbed for nutrients

In case you're wondering how I came up with the costs of $.15 to $.50 per bed to do the weekly feed, let me give you more detail.

If you buy micro-nutrients from the Foundation, you'll pay $13 for anough to make 47# of Weekly Feed.

You should be able to get 50# of 16-16-16 for $8 or thereabouts. And 3# of Epsom Salt normally costs about $3

$24 for 47# gives about $.50 per pound. This compares favorably with the retail cost of the pre-packaged Weekly Feed, which at $14 for 20# costs $70 per pound.

On the other hand, if you were to buy your materials in bulk quantities (N,P, K calcium, and magnesium by the ton, and the others in 50# bags) the material costs historically have been between $300 and $350 per ton, or $.15 to $.175 per pound.

Please remember, you're using something that has 13 nutrients, rather than Miracle Grow, which has 9 and costs 3-4 times as much as Weekly Feed.



Post a Comment

<< Home